vlastnostirozdělěnípokládkahodnocenínovinkyčlánkyfotogaleriekontakt

Aktuality

Tipy

Jak zvolit správnou podlahu :
 1. porad´te se s odborníkem
  na kvalitní dřevěné podlahy či nakupte dřevěné podlahy
 2. zjistit nároky na podklad
 3. údržba podlahy
 4. porovnat výhody a nevýhody

Odkazy

 • Útulný domov?
 • Ošetření podlahy
 • Rozdělení dřevěných podlah

  Dřevěné masivní podlahy


  Dřevěné podlahy prkenné

  Základní charakteristikou prkenné podlahy je, že nemá konstrukční spoje. Prkna jsou k sobě přikládána na takzvaný tupý sráz. Prkna mohou nebo nemusí být hoblovaná.

   

  Dřevěné podlahy palubkové

  Palubky jsou ze čtyř stranně opracovaného řeziva. Jsou vyráběny s perem a drážkou. Při pokládce se do sebe zapasují.

  Prkenné i palubkové podlahy jsou vyráběny v různých šířkách, tloušťkách a materiálech. Délka se pohybuje v řádech metrů.

   

  Parketové dřevěné podlahy


  Parketové vlysy

  Parketová podlaha je na rozdíl od masivních podlah vyráběna z malých segmentů tzv. parket. Jsou vyráběny parkety, které mají na jedné straně pero, na druhé drážku a nebo parkety, které mají na obou stranách drážku a ke spojování je používáno samostatně vyrobené pero.

  Dle charakteristických znaků, které se vyskytují na parketách, jako jsou suky, odlišná barevnost, sklon vláken atd., se parkety rozdělují do tříd.

  Parkety lze pokládat do různých vzorů.


  Průmyslové mozaiky

  Průmyslové mozaiky jsou vyráběny z malých dílců, které vznikají při výrobě parketových vlysů nebo prken či palubek. Tyto dílce jsou poskládány na tupý sráz do různých vzorů. Vyskládaný vzor je z rubu nalepen na síťovinu nebo fixovaný páskou, která se po nalepení obrousí. Na výrobu průmyslové podlahy mohou být použity jak evropské tak cizokrajné dřeviny. V případě volby mozaiky z exotických dřevin s vysokou tvrdostí a odolností proti vlhkosti, ji lze použít i do koupelen. Je to podlaha, která je vhodná do vysoce zatěžovaných místností, proto je často používána do průmyslových hal, restaurací, kulturních středisek atd. Pro svou zajímavý vzhled a taky velice příznivou cenu začíná vzrůstat obliba této podlahové krytiny i v domácnostech. Průmyslová mozaika patří mezi nejstabilnější materiály ze dřeva, protože dílce pracují minimálně po šířce i délce. Tím se výrazně eliminuje bobtnání a sesychání podlahy. Při tloušťce do 15 mm je možné použít i podlahové topení. Průmyslová podlaha má při použití dílců s vyšší tloušťkou než je tloušťka klasických parket opravdu vysokou životnost. Průmyslovou podlahu je možné opakovaně renovovat.

   

  Dřevěné třívrstvé nebo dvouvrstvé podlahy


  Vícevrstvé podlahy jsou vyráběny lepením dvou nebo tří vrstev stejného druhu dřeva nebo rozdílných dřevin. Převládá provedení z dvou různých dřevin s tím, že v horní části nášlapné jsou 2. 4 mm ušlechtilé dřeviny a ve spodní části překližka z méně ušlechtilých dřevin. U třívrstvých jsou pak ještě ve spodní části 2 mm proti tažné vrstvy.

  Tím je dosaženo vysoké užitné hodnoty v nižší cenové relaci, než u podlah z masivu nebo parket. Lepením vrstev je dosaženo vyšší odolnosti proti kroucení a deformacím. Výroba probíhá sendvičovou technologií. Pod vícevrstvé podlahy je možné použít podlahové vytápění. Je pak ale nutné přesně dodržovat přesné pokyny dodavatele.

  Vícevrstvé podlahy mohou být lepeny, ale jsou vyráběny i jako plovoucí. Mohou bít dodávány již s povrchovou úpravou, ale i bez povrchové úpravy s tím, že broušení musí být vzhledem k slabé vrstvě ušlechtilé dřeviny mnohem jemnější. Se slabou vrstvou ušlechtilé dřeviny je také spojena mnohem nižší životnost oproti ostatním dřevěným podlahám.

  All rights reserved @2011 podlahy-drevo.cz